2 Aralık 2023 Denizli güncel spor haberleri bu sayfada.

Mesut Bakkal’ın Denizlispor’daki İlk Dönemi Nasıl Geçti

Yaşadığı mali krizler, alınan hatalı kararlar ve yapılan pahalı transferler nedeniyle geçtiğimiz sezon Süper Lig’e veda ettikten sonra bir türlü toparlanamayan Denizlispor’da yine teknik direktör değişikliğine gidildi ve Fatih Tekke yerine Mesut Bakkal takımın başına getirildi. Futbolculuk döneminde de Denizlispor forması giyen ve yöneticilik kariyerine de Yeşil Siyahlı ekipte başlayan Bakkal’ın 2008/2009 sezonunun ikinci yarısında takımın başına getirildiği ilk dönemi de oldukça dikkat çekiciydi.

Kıl Payı

2008/2009 sezonunda Süper Lig’de mücadele eden takımlardan birisi olan Denizlispor’da tıpkı şimdiki gibi ani teknik direktör değişiklikleri yapılıyordu.

Sezona Ali Yalçın yönetiminde başlayan Yeşil Siyahlılar, Yalçın’a sadece 9 hafta sabretti ve yerine Ümit Kayıhan’ı getirdi. 11’inci haftada ilk maçına çıkan Ümit Kayıhan öncesi Denizlispor’un oynadığı 10 maçta aldığı 3 galibiyet ve 2 beraberlik takımı 11’inci sırada tutmuştu.

Ümit Kayıhan’ın gelişinden sonra oynanan 8 maçta sadece 1 galibiyet ve 1 beraberlik alınabilince bu durum yine bir teknik direktör değişikliğini getirdi ve görevden alınan Ümit Kayıhan yerine Mesut Bakkal, futbolculuk döneminde formasını terlettiği ve sonrasında yönetici olarak da çalıştığı Denizlispor’a bu sefer teknik direktör olarak döndü.

Mesut Bakkal adına Antalyaspor deplasmanında alınan yenilgiyle başlayan Denizlispor dönemi, üst üste kazanılan 4 galibiyet ve peşine gelen 2 beraberlikle birlikte ortaya çıkan 6 maçlık yenilmezlik serisiyle oldukça iyi başlamıştı.

O zaman şampiyonluğa en yakın takımlardan birisi olan Sivasspor karşısında alınan mağlubiyet sonrası seri bozuldu ve Denizlispor sendelemeye başladı. Bir galibiyet bir mağlubiyet şeklinde giden seride toplam 9 maç oynayan Yeşil Siyahlılar bu süreçte 3 maçtan galibiyetle ayrılırken 6 maçtan da mağlup ayrıldı.

Denizlispor adına ise asıl kritik olan takımın bu puan kayıplarıyla birlikte nasıl kümede kalacağıydı. Ancak belki futbolun cilvesi belki de başka bir durum Denizlispor’u ikili averajla kümede tutmaya yetti.

Kritik Galibiyet

Mesut Bakkal’ın Denizlispor’un başına geçtiği ilk döneminde aldığı ilk galibiyet olan Konyaspor galibiyeti, lig sonuna gelindiğinde Yeşil Siyahlıları kümede tutan galibiyet oldu.

Sezonun ilk devresinde oynanan maçta berabere kalan iki takım, ikinci devrede Denizli’de karşı karşıya geldiğinde sahadan galip ayrılan 2-1’lik skorla Denizlispor olmuştu. Bu galibiyetten sonra yakalanan seriyle birlikte bilançoyu biraz daha toparlayan Horozlar, son haftalarda yaşadığı puan kayıplarıyla küme düşme hattının bir sıra üstüne kadar geriledi.

34 maçın sonunda her iki takımın da 38 puanı bulunuyordu ve hatta Konyaspor’un genel averajı -11 iken Denizlispor’un genel averajı -13’tü ancak Mesut Bakkal döneminde alınan ilk galibiyet olan Konyaspor galibiyeti sayesinde Denizlili taraftarlar derin bir nefes almış ve bu sayede kümede kalınmıştı.

Mesut Bakkal, 2021/2022 sezonunda bu sefer TFF 1.Lig’de mücadele eden takımıyla aynı başarıyı sergileyebilecek mi bunu zaman gösterecek.