21 Nisan 2024 Denizli güncel spor haberleri bu sayfada.

Süper Lig 7. Hafta Değerlendirmesi

Süper Lig’in 7. Haftasında A milli takımının maçları sebebiyle bir hafta kadar ara verildi. Birkaç sezondur düşüş yaşayan Türk futbolunda 7. Haftadan itibaren yükseliş yaşanmaya başlamıştır. Bu iyileşme durumu her açıdan görünür hale gelmiştir özellikle de izleyiciler açısından fark edilmektedir. 7. Haftadan itibaren bireysellikten ziyade takım ruhunun hakim olduğunu görüyoruz. Örneğin bireysel bir şekilde fırsat yakaladığında gol atma düşüncesinden ziyade  takım arkadaşlarıyla paslaşma düşüncesinin baskın olduğunu görüyoruz.

Süper Lig 7. Hafta Oyun Formatı

Süper Lig 7. Haftasında farklı oyun dizilimleri ve formatları görüyoruz. Örneğin 4-2-3-1 veya 4-1-4-1 gibi farklı oyun dizilişleri bulunuyor. Süper Lig 7. Haftasında özellikle bu iki oyun formatındaki dizlim çok fazla kullanıldı. Özellikle bu hafta hiçbir oyun içerisinde bulunmayan farklı dizilişler de gördük. 4-4-1-1 veya 4-3-3 gibi oyun dizilimleri hiçbir formata uygun değildir. Fakat bu hafta bu dizilimlere de şahit olduk. Geçen dönemlerde gördüğümüz birçok teknik direktörlerinde değişmesi ve yerine genç direktörlerin gelmesiyle birlikte bu farklı dizilimlere yönelim fazlasıyla arttı.

Bu yüzden Ligimizde oynanan oyunda bu hafta değişiklik gösterdi. Ayrıca bu hafta V.İsmael‘in gelişiyle birlikte Beşiktaş’ın oynadığı oyun tarzı Fenerbahçe ve Galatasaray’da da görülmeye başladı. Bu oyun tarzı özellikle yana pas, orta sahada bireysel vakit geçirme ve geçiş oyunu olarak tanımlanan futbolun yenilikçi bir şekilde aksine karşı kaleye gol atmak için takımla birlikte hareket etme ve paslaşarak oynamaya yönelmiş bulunuyor. Bunun sonucunda ise bu hafta bol gollü ve keyifli maçlar izlemiş oluyoruz.

Süper Lig 7.Haftanın Maçları Ve Sonuçları

Milli ara öncesinde Süer Lig’de 7. Haftanın sonuna geldik. Fenerbahçe ve Alanyaspor yaptığı karşılaşmada Fenerbahçe, Alanyaspor 5-0 yenerek galibiyetine bol gollü bir zafer daha ekledi. Fenerbahçe bu maçta baskılı ve hücuma dayalı bir futbol izlettirdi taraftarlarına. Galatasaray ise zorlu bir Konyaspor karşılaşmasında 3-0 galip geldi.

Bu maçta Galatasaray galip olsa da Okan Burak maç sonunda yaptığı açıklamada oynanan oyundan memnun olmadığını ve istediği gibi bir oyun olmadığını dile getirdi. Orta sahada bulunan Sergio Oliveire beklenen katkıyı takıma sunamadı ve performansında düşüş yaşadı. Bundan kaynaklı verimli bir maç olmadığı düşünülüyor. Beşiktaş ve İstanbulspor 1-0 olarak bu haftayı tamamladı. Valerien İsmael kırmızı kart sebebiyle bu maçta oynamadı ve siyah-beyaz taraftarlar Ersin Destanoğlu’nu protesto ederek bu olaya tepkisini gösterdi.

Trabzonspor ve Gaziantep FK karşısında 3-2 galip ayrıldı. Geçen hafta geriye düşen Trabzonspor bu maçla yeniden ayağa kalktı diyebiliriz. Abdullah Avcı’nın bir süredir bahsettiği ve özenle altını çizdiği bu geçiş döneminde zor zamanlar ve geriye düşüşler yaşayan Trabzonspor ara öncesinde aldığı bu galibiyetle yeniden toparlanma yaşadığını düşünüyor.