13 Temmuz 2024 Denizli güncel spor haberleri bu sayfada.

Luis Rubiales Sonunda İstifa Etti

Kadınlar Dünya Kupası final maçı sonrasında Jenni Hermoso’yu dudağından öpmesiyle tepkilerin odağındaki İspanya Futbol Federasyonu Başkanı Luis Rubiales istifa etti.

Kadınlar Dünya Kupası final maçı sonrasındaki uygunsuz hareketlerinden dolayı ülkesinde istifası istenen İspanya Futbol Federasyonu ( RFEF ) Başkanı Luis Rubiales kararını açıkladı.

Dünya Kupası finalinden sonra ödül töreni sırasında İspanyol futbolcu Jenni Hermoso’yu dudağından öpen İspanya Futbol Federasyonu ( RFEF ) Başkanı, hem kendi ülkesinde hem diğer ülkelerde tepkilerin odağındaydı.

Uzun süre gündemi meşgul eden İspanya Futbol Federasyonu ( RFEF ) Başkanı Luis Rubiales Katıldığı bir canlı yayında konuştu ve sonunda federasyon başkanlığından istifa edeceğini açıkladı.

FİFA TARAFINDAN CEZA ALDI

FIFA, İspanya Futbol Federasyonu başkanı Luis Rubiales‘i 90 gün boyunca futbolla ilgili tüm faaliyetlerden uzaklaştırdı.

Yaşanan bu gelişmeler sonrasında İspanya Futbol Federasyonu ( RFEF ) Başkanı Luis Rubiales daha fazla dayanamayarak görevini de bırakacağını açıkladı.

YAŞANAN OLAYLAR KUPA SEVİNCİNİ UNUTTURDU

2023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda şampiyonluğa İspanya ulaştı. Avustralya ve Yeni Zelanda’nın ev sahipliğinde 20 Temmuz – 20 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen turnuvanın finali İspanya ile İngiltere arasında oynandı.

Final de karşı karşıya gelen İspanya ile İngiltere arasındaki mücadeleyi İspanya 1 – 0 kazanarak kupaya ulaşan takım oldular.

İspanya ‘ ya kupayı final de kupayı getiren tek golü ilk yarıda 29 ‘ dakikada Olga Carmona Garcia’nın attığı golle 1 – 0 öne geçerken kupanın sahibi oldular.

İspanya kupanın sahibi olduktan sonra ise ne olduysa ondan sonra oldu.

Final de İngiltere yi mağlup eden İspanya kupanın sahibi olmuştu. Kutlamalar sırasında Federasyon Başkanı Luis Rubiales, milli takım oyuncusu Jenni Hermoso’yı dudağından öpmüş ve olay uygunsuz hareket olarak dünya basınına yansımıştı. Rubiales hareketin karşılıklı rızayla olduğunu açıklamış ancak Hermoso rızası olmadığını belirtmişti.

Öte yandan İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, “Rubiales in özrü yeterli değil” açıklamasını yapmış, FIFA ise olayla ilgili soruşturma açtığını duyurmuştu.

Yaşanan bu olaylar sonrasında ise İspanya milli takımı oyuncuları bu olaylar sonrasında oynamama kararı almışlardı.

Federasyon Başkanı Luis Rubiales’in milli takım oyuncusu Jenni Hermoso’yu dudağından öpmesi gündeme bomba gibi düşerek İspanya nın dünya şampiyonluğunun da önüne geçmeyi başardı.

İspanyol Kraliyet Futbol Federasyonu’nun Rubiales’i desteklemesinin ardından 81 futbolcudan milli takımı boykot kararı çıktı.

İspanyol Kraliyet Futbol Federasyonu ( RFEF ), Başkan Luis Rubiales’i destekledi, rıza göstermediğini belirten futbolcu Jenni Hermoso dahil 81 futbolcu da milli takımda oynamayacaklarını duyurmuşlardı ki istediklerini de başardılar.

Bu gelişmeler üzerine daha fazla görevde kalması mümkün olmayan İspanyol Kraliyet Futbol Federasyonu ( RFEF ), Başkan Luis Rubiales katılığı son yayında yakından görevini bırakrak istifa edeceğini açıkladı.