13 Temmuz 2024 Denizli güncel spor haberleri bu sayfada.

Galatasaray’ın Galibiyet Serisi

Teknik Direktör Okan Buruk yönetimindeki dört büyüklerden biri olan sarı kırmızılı Galatasaray, ligin ilk 10 haftasını tartışmalar eşliğinde geçirmesinin ardından her maç üstüne koyarak ilerledi ve 23 Ekim tarihinde oynanan Galatasaray- Alanyaspor mücadelesi ile birlikte şanssızlığını kıran sarı kırmızılılar son olarak gerçekleştirdiği Galatasaray- Trabzonspor maçıyla beraber geçen 12 karşılaşmada mağlubiyet yüzü görmek bir kenara, bir puan kaybı dahi yaşamadı.

Rekor Kırılır Mı?

İlk 10 haftanın talihsizliğini Alanyaspor maçını 2- 2 berabere bitirerek bozan Galatasaray, 23. haftayı gerisinde bırakarak Galatasaray- Trabzonspor mücadelesini 2- 1 şeklinde sonuçlandırmış ve toplamda 13 haftanın 12’sinde peş peşe galip gelmiştir. Galatasaray’ın yakaladığı bu galibiyet serisi kulüp tarihinin en uzun galibiyet serisi rekorunu kırarken aynı zamanda da Süper Lig tarihinde bir rekora imza atmış olan Beşiktaş’ın 1959- 1960 sezonundaki 13 galibiyetlik serisinin de rekorunu egale etmek üzeredir. Okan Buruk yönetimindeki sarı kırmızılılar hem kulüp tarihlerine hem de lig tarihine ismini yazdırmaktan vazgeçecek gibi durmuyorlar.

Sarı kırmızılıların 10 haftalık talihsizliğini ise Okan Buruk yönetimine alışma süreci olarak değerlendiren kulüp, bu zamana kadar gelen teknik direktörlerin taktiksel ilerleyişlerinin benimsenmelerinden kaynaklı olduğunu ortaya koydu. Tek tip ilerleyişler sonucu Okan Buruk’un değişkenlik gösteren formüllerine adapte olduktan sonra galibiyet serisini oluşturan sarı kırmızılı takım, seriyi bozmamak için ekstra çaba göstermeye başladı.

Süper Lig’in bitimine 14 hafta kalmışken sarı kırmızılılar seriyi koruyabilecek mi? Kulüp tarihlerinin rekorunu kırmışken lig tarihindeki rekoru da kırabilecek mi? Yoksa Okan Buruk taktiklerine diğer takımların teknik direktörleri adapte olabilecek mi? Bir sürü soruyla birlikte sarı kırmızılıların taraftarı Okan Buruk yönetimindeki takımlarının geçmiş rekorlarına bir rekor daha eklemesinden çok memnun.

Okan Buruk Taktikleri

Galibiyet serisinin yanı sıra Galatasaray’da bu sezon dikkat çekici bir diğer unsur ise derbi galibiyetleri oldu. Okan Buruk yönetiminde 4 derbi karşılaşmasına çıkan sarı kırmızılı takım, bu mücadelelerde 3 galibiyet ve 1 beraberlik ile mağlubiyet yüzü görmedi. Bu derbi karşılaşmalarının tümünde Galatasaray rakiplerine karşı oldukça baskın bir futbol oynadı ve istediği sonuçlara ulaştı.

Galibiyet sonucuna ulaşılmasındaki temel faktör ise bu zamana kadar uygulanan taktik planlarının aksine Okan Buruk’un ilk 11’de belli bir kalıpta ısrar etmemesi, rakibe karşı özel formül üreterek oyuncu seçimlerinde bu taktik plana uygun oyuncu seçimi oldu. Rakip takımın karşısına sabit, kolay tahmin edilebilir bir takım planı çıkarmak yerine rakip takımın taktik planlarını çözümleyerek rakibe karşı değişen değişken takım planı getirdi.

Pek çok eleştiri eşliğinde sezona giren Okan Buruk yönetimindeki Galatasaray yakaladığı bu galibiyet serisi ve müthiş derbi performanslarıyla beraber en yakın konumda olan ezeli rakibi Sarı Kanarya’nın bir maç fazlasıyla 9 puan önünde liderlik koltuğunda oturmakta. Okan Hoca tüm eleştirileri gerisinde bırakarak her geçen gün takım performansını yukarı çıkartmaya devam ediyor.