21 Nisan 2024 Denizli güncel spor haberleri bu sayfada.

Euro 2024 Elemeleri Tüm Heyecanı ile Devam Ediyor

2024 yılının Haziran ayında başlayacak olan Avrupa Şampiyonası bu defa Almanya’da düzenlenecek. Almanya, son olarak 2006 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmıştı. O organizasyondaki başarısı ile dikkat çekmişti. Aradan yıllar geçti. Dünyanın en güzel stadyumlarına ev sahipliği yapan Almanya’da bu defa bir Avrupa Şampiyonası düzenlenecek.

Takdir edersiniz ki, Avrupa kıtasında yer alan tüm takımlar, Euro 2024’te mücadele etmek istiyorlar. Gelin, Euro 2024 elemelerindeki son duruma yakından bakalım!

Türkiye İki Maçını da Kazandı

Milli takımımız, Hırvatistan, Galler, Letonya ve Ermenistan ile aynı grupta yer alıyor. Euro 2024 elemelerinde ilk maçlar Mart ayında oynandı. Türkiye, Ermenistan’ı deplasmanda yenerek gruba galibiyet ile başladı. Ancak, ikinci maçında Hırvatistan’a mağlup olarak kendisini destekleyenleri üzdü.

Milli takımımız, Haziran ayındaki maçlarda sırasıyla Letonya ve Galler ile karşı karşıya geldi. Letonya’yı zor da olsa mağlup ettik. Bu maçta bilhassa Galatasaraylı futbolcu Barış Alper Yılmaz’ın performansı dikkat çekiciydi. Herkes, Galler maçını sabırsızlıkla bekliyordu. Bu maç, bilhassa muhtemel grup ikinciliği adına hayati bir öneme sahipti. Türkiye, saha ve seyirci avantajından dolayı favori olan taraftı. Gareth Bale’in futbolu bırakmasının ardından iyice güç kaybeden Galler’in Türkiye karşısında şansının olmadığı söyleniyordu. Milli takımımız, bilhassa ilk yarısında fazlasıyla zorlandığı bu maçı 2-0 kazandı. Golleri, Umut Nayır ve Arda Güler attı. Umut Nayır’ın attığı golün asistini yapan isim Barış Alper Yılmaz oldu.

Cristiano Ronaldo Bir Rekor Daha Kırdı

20 Haziran 2023 gününün programında yer alan maçta Portekiz ile İzlanda karşı karşıya geldi. Cristiano Ronaldo bu maça ilk 11’de başladı. 38 yaşındaki oyuncu, milli formayla 200’üncü maçına çıkmış oldu. Portekiz milli takımı formasını ilk defa 20 Ağustos 2003 tarihinde sırtına geçiren deneyimli oyuncu bu maçta bir de gol attı.

1985 doğumlu oyuncu milli takımdaki gol sayısını 123’e çıkardı. Kendisinin en büyük hedefi Euro 2024’te yer almak! Hatta, 2026 yılında düzenlenecek olan Dünya Kupası’nda yer almayı dahi düşünüyor. Her ne kadar o tarihte 41 yaşında olacak olsa da kendisinin bunu başarabilecek güce sahip olduğunu dile getirebiliriz.

İskoçya – Gürcistan Maçı Oynanamadı

A Grubu’ndaki İskoçya – Gürcistan maçının sonucu fazlasıyla merak ediliyordu. Ancak, bu maç yağmur yüzünden oynanamadı. 1.5 saat boyunca yağmurun dinmesi beklendi. Sonuç olarak, İskoçya – Gürcistan maçı, TSİ 23.35’te tekrar başladı.

Eylül Ayında Maçlar Var!

Milli takım sezonunun tamamlanmasıyla birlikte futbolcuların tatile çıktıklarından bahsedebiliriz. Artık kulüp sezonu başlayacak. Milli maçlar ise Eylül ayında oynanacak. Euro 2024 elemelerine 7-12 Eylül 2023 tarihlerindeki maçlar ile devam edilecek.

Türkiye, güncel tarihi itibariyle, eleme grubunda liderlik koltuğunda oturuyor. Fakat, aynı grupta yer aldığımız Hırvatistan’ın iki maçının eksik olduğunu belirtelim!