13 Temmuz 2024 Denizli güncel spor haberleri bu sayfada.

Denizlispor’un Tazminat Sıkıntısı

Bu sezon TFF 1.Lig’de kümede kalma mücadelesi veren Denizlispor’un bu sıkıntıları yaşamasındaki en temel sebeplerden birisi, Yeşil Siyahlı takımın geçen sene pahalı oyuncuları kadrosuna katmasına rağmen Süper Lig’de tutunamaması oldu. İyi bir kadro mühendisliği yapamayan Denizlispor, hiç verim alamadığı yıldız oyuncularıyla haksız fesihler nedeniyle de mahkemelik oldu. Basında yansıyan haberlere göre Denizlispor’un geçen sezon kadrosuna kattığı 2 kariyerli oyuncuya ödemesi gereken miktar 30 milyon TL’yi geçiyor.  

Kötü Yöneticilik

Türk futbolunda değişmesi gereken ancak asla değişecek gibi durmayan alışkanlıklardan birisi de popülist transfer politikaları.

Örneğin 2018/2029 sezonunu başarıyla tamamlayarak TFF 1.Lig’den Süper Lig’e yükselme hakkı kazanan ve 2019/2020 ile 2020/2021 sezonlarında Süper Lig’de mücadele eden Denizlispor, Süper Lig’deyken yaptığı kötü transferler nedeniyle şimdi sancı çekiyor.

Denizlispor’un bir önceki başkanı Ali Çetin döneminden 200 milyon TL civarında bir borç kaldığı iddia ediliyor. Bu kadar borcun üstüne bir de hiç verim alınamayan ve takımın sırtına binen iki yıldızın tazminat borçları var.

Bu yıldız isimler Borussia Dortmund forması giydiği dönemde kendisini gösteren savunmacı Neven Subotic ve eski Manchester City kalecisi Costel Pantilimon’dan başkası değil. Subotic sadece 5 maç oynadıktan sonra sözleşmesi tek taraflı olarak feshedildi ve takımdan gönderildi.

Kulüpten 165 bin Euro alacaklı olan Neven Subotic bir de fesih için tazminat açtı ve FIFA tecrübeli oyuncuyu haklı bulunca Denizlispor’un 933 bin Euro tazminat ödemesine karar verildi. Pantilimon için yaşanan senaryo da Subotic adına yaşanan senaryodan farklı değildi.

Sezon bitmeden takımdan gönderilen file bekçisi, alacaklarının üstüne bir de haksız fesih sebebiyle tazminat davası açtı. FIFA Pantilimon’u da haklı buldu ve Romanyalı eldivene 865 bin Euro tazminat ödenmesine karar verdi. Pantilimon’un da 105 bin Euro maaş alacağı bulunuyor.

Hukukun Gerektirdiği

Denizlispor’un eski başkanı Ali Çetin döneminde yapılan transferlerin takıma yaptığı zarar belki de 2 oyuncudan çok daha fazlasını kapsıyor ancak bu durumu futbol kamuoyu bilmiyor.

Hal böyle olunca ister istemez futbolseverler düşünüyor. Kariyerlerinin sonuna gelmiş biri Kıbrıs’ta diğeri İspanya’da tatil yapar gibi futbol oynayan iki oyuncu hangi amaçla Denizlispor’a transfer edildi?

Artık fiilen emekli oldukları sahadaki görüntülerinden belli olan iki oyuncudan Neven Subotic 5 maça, Pantilimon ise 15 maça çıktıktan sonra tek taraflı fesihlerle takımdan gönderildiler. Toplam 20 maça çıkan iki oyuncuya ödenecek miktarın 30 milyon TL’den fazla olduğunu da düşündüğümüzde Denizlispor’un bu iki oyuncudan maç başına 1 milyon TL’den çok daha fazla zararı var.

Bu noktada bu zararın eski başkandan nasıl tazmin edilebileceğine dair Türkiye’deki spor hukukçularının ve Denizlispor yöneticilerinin bir çalışma yapması gerekiyor. Belki bu çalışma bir emsal olur ve futbolu bilmeyen insanlar kulüpleri bu şekilde fahiş zararlara sokmazlar.