13 Temmuz 2024 Denizli güncel spor haberleri bu sayfada.

Sivasspor Yaş Ortalaması Yüksek Bir Kadroya Sahip Olmanın Acısını Çekti

Sivasspor çok uzun süreden bu yana Süper Lig’de mücadele eden bir kulüp! Kırmızı beyazlı takım bilhassa 2008 – 2009 sezonundaki başarısıyla biliniyor. Söz konusu sezonu ikinci sırada bitiren Sivasspor UEFA Şampiyonlar Ligi ön elemelerine katılma hakkını kazanmıştı. Buna ek olarak, Sivasspor’un genel olarak dört büyüklere zorluk çıkaran bir kulüp olduğunu söyleyebiliriz. Sivas deplasmanından üç puan ile ayrılmak zannedilenden daha zordur.

Yiğidolar 2022 – 2023 Sezonuna Kötü Başladılar

Sivasspor 2022 – 2023 sezonu öncesinde kadrosunu önemli isimlerle takviye edemedi. Diğer Süper Lig takımlarına kıyasla daha mütevazi bir kadrosu vardı. Ancak, taraftarlar bilhassa deneyimli teknik adam Rıza Çalımbay’a güveniyorlardı. Gerçekten de Rıza Çalımbay’ın Sivasspor’a çok şey kattığını söyleyebiliriz. Başarılı antrenör Sivasspor’u hem ligde hem de Avrupa’da iyi noktalara taşımasını bildi.

2022 – 2023 sezonu Sivasspor için iyi başlamadı. Kırmızı beyazlı takım ilk sekiz haftada galibiyet yüzü göremedi. Bu süreçte dört beraberlik ve dört mağlubiyet aldı. Ligin dibine demir attı. Sivasspor’un küme düşeceğini iddia edenlerin sayısı artmaya başladı. Dokuzuncu haftada Başakşehir’i, onuncu haftada Giresunspor’u mağlup eden Sivasspor rahat bir nefes aldı. Fakat, kötü sonuçların ardı arkası kesilmedi. Sivasspor bu iki galibiyetin ardından üst üste üç mağlubiyet yaşadı. Dünya Kupası arasına kötü bir şekilde girdi.

Sivasspor Dünya Kupası arasının ardından eskiye kıyasla daha iyi sonuçlar almaya başladı. Her ne kadar mağlubiyetler devam etse de takımın bazı kritik maçlardan üç puan ile ayrılması dikkat çekiyordu. 2022 – 2023 sezonuna kısa bir süre sonra veda edeceğiz. Sivasspor şu ana kadar Süper Lig’de 32 maça çıktı. Bu maçların 10’undan galibiyet ile ayrıldı. Yedi beraberlik ve 15 mağlubiyet aldı. Atmış olduğu 43 gole karşılık olarak kalesinde 49 gol gördü. 33 haftada 37 puan toplayabildi. Güncel tarih itibariyle, Süper Lig’de 11’inci sırada yer alıyor. Küme düşme riski taşımayan Sivasspor sezonu orta sıralarda tamamlayacak.

Yatabare ve Gradel Hayal Kırıklığı Yaratan İsimlerin Başında Geliyorlardı

Sivasspor Süper Lig’in hatta Avrupa’nın en yaşlı kadrolarından birisine sahip! Rıza Çalımbay sezon başında kadrodaki deneyimli oyuncularına güvendiği için çok fazla transfer istemedi. Sivasspor sezon içerisinde biraz da bunun sıkıntısı yaşadı.

37 yaşındaki forvet Yatabare bu sezon Süper Lig’de şu ana kadar 26 maça çıktı. Bu maçlarda sahada bin 841 dakika kaldı. Altı gol atıp iki asist yapabildi. Performansı Süper Lig’deki diğer forvetlere kıyasla düşüktü. 1987 doğumlu kanat oyuncusu Max Gradel geçtiğimiz sezona kıyasla daha düşük bir performans ortaya koydu. Süper Lig’de 28 maçta yedi gol atıp altı asist yaptı. Her ne kadar 13 gole katkıda bulunsa da kritik maçlarda varlık gösteremeyerek hayal kırıklığı yarattı.