21 Haziran 2024 Denizli güncel spor haberleri bu sayfada.

Denizlispor 3 Stoperle Oynar Mı

Spor Toto 1. Lig’de kısa süreli bir yükseliş trendine giren Altaş Denizlispor, geçen hafta Manisa FK karşısında mağlubiyeti tatmıştı.

Manisa Futbol Kulübü’ne 0 – 1 mağlup olarak küme düşme hattındaki yerini ne yazık ki koruyan Altaş Denizlispor, 20 maçta aldığı 19 puanda kalmış ve Spor Toto 1. Lig’in 18. basamağında yer almıştı.

Bu sezon yaşadığı talihsizlikler ve sakatlıklarla nice nazar boncuklarını paramparça eden Fatih Tekke ve ekibinin şansızlığı göz ardı edilemeyecek kadar büyük olsa da bir şekilde takımın skorlar almaya başlaması gerekiyor.

Zira ne yazıktır ki Spor Toto 1. Lig’de kalma yarışı sakatlık veya talihsizlik dinlemiyor.

Bu noktada yaşadıkları şansızlıkların hakkı verilse de Fatih Tekke ve ekibine bir takım eleştiriler de mevcut. Bu eleştirilerin odağında ise sistem tartışmaları var.

Sezon başından beri Spor Toto Süper Lig’de de çokça tartışılan 3’lü savunma sistemini benimseyen Altaş Denizlispor Teknik Direktörü, bu tercihi sebebiyle eleştirilerin odağında.

3’lü Savunma Sisteminin Temelinde Ne Var

denizlispor

3’lü savunma sistemi özellikle İtalyan teknik direktör Antonio Conte’nin Chelsea’nin başında şampiyonluk yaşadığı dönemle tekrar trend olmaya başlamış, İtalya’nın EURO 2020 zaferiyle pik yapmıştı.

Dizilim anlamında belli avantajlar içeren ve iyi uygulandığında takımları ileriye taşıyabilen bu sistemin en büyük defosu ise “özel” oyunculara muhtaç olması.

Bu özel oyuncuların meziyetlerinin ise çok “basit” bir anlatımla şöyle olması bekleniyor:

Öncelikle artık modern futbolda savunmadan oyun kurulumu en önemli parçalardan biri. Bu sebeple stoper olarak kullanılacak oyunculardan en azından birinin ayağının düzgün olması, savunmadan çıkarken büyük bir avantaj.

Takımlar 3’lü sistemlerinde genellikle hücumcu bekin arkasındaki stoperi yine bekten devşirerek oynatıyorlar. Ancak bu bekten devşirilen stoper büyük çoğunlukla defansif özellikleri güçlü olan isimlerden seçiliyor.

Sistemin en kilit unsurları ise kanat bekleri. 90 dakika boyunca büyük bir eforla tüm kanadı tek başlarına kullanması gereken bu beklerin, kalitesi veya temposu yetmediğinde sistem kendini bir anlamda iflas ettiriyor.

Özel kanat beklerinin dünya futbolundaki sayısı düşünüldüğünde, bu sistemin her takımda uygulanamayacağı çok açık.

Orta sahada daha kalabalık olmayı amaçlayan 3 – 5 – 2, ilerideki forvetlerin en az birinin de bağlantı oyunu oynamaya yatkın olmasını bekliyor.

Denizlispor Bu Sistemi Ne Kadar Oynayabilir

Altaş Denizlispor Teknik Direktörü Fatih Tekke, takımın başına geçtiği günden bu yana 3 – 5 – 2 sistemini tercih ediyor. Lakin takımın bu sisteme uygunluğu hayli tartışmalı. Üstelik bu kadar sakat oyuncunun olması da işleri daha zora sokuyor. Zaten Fatih Tekke de bir türlü ideal kadroyu kuramamaktan yakınıyor.

Bir türlü alınamayan sonuçlar sonrasında yönetim ve taraftar da 3’lü savunma sistemini artık yüksek sesle eleştirmeye başladı. Çoğunluk bu dizilişin Denizli’ye uygun olmadığı yönünde fikir beyan ediyor.

Yönetim ve taraftarların dışında futbolcuların da bu durumdan rahatsız olması Fatih Tekke’nin işini iyice zora sokuyor. İddialara göre futbolculardan bir kısmı, yönetime bu konu hakkında memnuniyetsizliklerini dahi dile getirdi.

Fatih Tekke’nin bu sorunu çözüp çözemeyeceği ise yeni merak konusu.