21 Nisan 2024 Denizli güncel spor haberleri bu sayfada.

Amerika Almanya’yı Yenerek Paris Biletini Kaptı

2024 Paris Olimpiyatları’na hangi ülkelerin katılacağını belirleyecek olan maçlar, üç farklı ülkede oynanıyor. Son maçlar, 24 Eylül 2023 Cumartesi günü oynandı. Yakından takip edenlerin bildiği üzere Amerika, Tokyo Olimpiyatları’nda şampiyon oldu. 1986 doğumlu smaçör Jordan Larson da turnuvanın en değerli oyuncusu seçildi. Amerika’nın yeni hedefi, 2024 Paris Olimpiyatları’nda yer alabilmek! Fakat, bunu yapabilmesi adına gruptaki son maçında Almanya’yı yenmesi gerekiyordu. Gelin, bu maçın detaylarına yakından bakalım!

Dört Setlik Maçın Galibi Amerika Oldu

Voleybol severler, Amerika – Almanya maçının galibini Amerika olacağını düşünüyorlardı. Her iki takım arasında ciddi bir güç farkı vardı. Almanya, çok sayıda oyuncusunun milli takımı bırakmasından dolayı zor günler yaşıyordu. Amerika ise olimpiyat elemelerine tam kadro gelmişti. Voleybol severler, Amerika’nın bu maçı 3-0 kazanacağını düşünüyorlardı. Hatta, Almanya’nın yirmili sayıları göremeyeceğini iddia edenlerin sayıları da pek az değildi. Fakat, voleybol sahada oynanıyor.

Maçın ilk seti oldukça çekişmeli geçti. Almanya, bu seti 26-24 kazanarak durumu 1-0’a getirdi. Söz konusu setin ardından toparlanma emareleri gösteren Amerika, ikinci sette çok iyi bir oyun ortaya koydu. Bu seti 25-21 kazanan Amerika, setlerde durumu 1-1’e getirdi. Voleybol severler, üçüncü sette yaşanacakları merak ediyorlardı. Bu setin galibi 25-9’luk skor ile Amerika oldu. Almanya’nın son sette bir geri dönüş yapıp yapamayacağı merak konusu idi. Fakat, söz konusu geri dönüş gerçekleşmedi. Bu seti 25-16, maçı da 3-1 kazanan Amerika, 2024 Paris biletini kaptı.

Andrea Drews Harika Bir Performans Ortaya Koydu

Amerika, Almanya karşısına beklenen bir ilk altı ile çıkmıştı. Carlini, Thompson, Larson, Robinson, Ogbogu ve Rettke; ilk altıda yer alan isimlerdi. Takımın liberosu Justine Wong – Orantes idi. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi maçın ilk setinde işler Amerika için pek yolunda değildi. Bu sette beklenen performansı gösteremeyen isimlerin başında Jordan Thompson geliyordu. 26 yaşındaki oyuncu, ikinci sette yerini Andrea Drews’e bıraktı. Otuz yaşındaki pasör çaprazı, oyuna sonradan dahil olmasına rağmen harika bir performans ortaya koydu. Maçı 27 sayı ile tamamladı. Kendisine atılan 46 pasın 27’sini sayıya çevirdi. Yüzde 59 gibi oldukça yüksek bir hücum yüzdesine sahipti.

Amerika’da performansı ile dikkat çeken bir diğer isim Jordan Larson oldu. 37 yaşındaki oyuncu, Tokyo Olimpiyatları’nın ardından bir süre milli takımdan ayrı kalmıştı. Ancak, Amerika, diğer smaçörlerin beklenen performansı ortaya koyamamasından dolayı tercihini Jordan Larson’dan yana yaptı. 37 yaşındaki oyuncu, ilerleyen yaşına rağmen formundan herhangi bir şey kaybetmedi. Almanya karşısında takımına 16 sayı kazandırdı. Kendisine atılan 35 pasın 11’ini sayıya çevirdi. Takımına iki blok, üç de servis sayısı kazandırdı. Amerika, bilhassa bu iki oyuncunun performansı sayesinde maçı kazandı.